Jeep Liberty KJ (2002–2004)
Jeep Liberty liberty 4wd
KJ (2002–2004), 2002–2002. Gasoline · 3.7 L · 210 hp · Manual 5-spd · 4-Wheel or All-Wheel Drive. 0–60 mph in 9.5 s and top speed 110 mph.
KJ (2002–2004)
2002 - 2002
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.7 L
Horsepower
210
Torque
235 lb-ft
Transmission
Manual 5-spd
Drive
4-Wheel or All-Wheel Drive
0–60 mph
9.5 s
Top speed
110 mph
Wheelbase
2649 mm
Dimensions
4430 × 1819 × 1803 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 19.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4430 mm |
|---|---|
| Width | 1819 mm |
| Height | 1803 mm |
| Wheelbase | 2649 mm |
| Clearance | 8 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.5 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.7 L |
| Horsepower | 210 hp |
| Torque | 235 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
Transmission
| Transmission | Manual 5-spd |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | 4-Wheel or All-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 110 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 9.5 s |
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent SLA |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |