Ford Tempo First generation (1984–1994)
Ford Tempo tempo
First generation (1984–1994), 1984–1994. Gasoline · 2.3 L · Manual 5-spd · Front-Wheel Drive.
First generation (1984–1994)
1984 - 1994
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.3 L
Transmission
Manual 5-spd
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2489 mm
Dimensions
4496 × 1702 × 1346 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
20.0 / 25.0 / 22.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Car |
| Doors | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4496 mm |
|---|---|
| Width | 1702 mm |
| Height | 1346 mm |
| Wheelbase | 2489 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 13.2 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.3 L |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Manual 5-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 20.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 25.0 mpg |
| Fuel economy combined | 22.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |