Ford Maverick First generation facelift (1970–1977)
Ford Maverick maverick 2-door sedan 250
First generation facelift (1970–1977), 1970–1977. Gasoline · 4.1 L · 155 hp · 3-speed manual · Rear-wheel drive.
First generation facelift (1970–1977)
1970 - 1977
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.1 L
Horsepower
155
Torque
202 lb-ft
Transmission
3-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2616 mm
Dimensions
4663 × 1778 × 1341 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 19.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4663 mm |
|---|---|
| Width | 1778 mm |
| Height | 1341 mm |
| Wheelbase | 2616 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 16.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.1 L |
| Horsepower | 155 hp |
| Torque | 202 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Fuel system | 1-barrel carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed manual |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent coil spring |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring solid axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |