Ford LTD D3 (1983–1986)
Ford LTD ltd
D3 (1983–1986), 1984–1986. Gasoline · 2.3 L · 90 hp · Automatic 3-spd · Rear-Wheel Drive.
D3 (1983–1986)
1984 - 1986
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.3 L
Horsepower
90
Torque
130 lb-ft
Transmission
Automatic 3-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Curb weight
3200 lbs
Wheelbase
109 mm
Dimensions
215 × 78 × 57 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 19.0 / 19.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Car |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 215 mm |
|---|---|
| Width | 78 mm |
| Height | 57 mm |
| Wheelbase | 109 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 19.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3200 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.3 L |
| Horsepower | 90 hp |
| Torque | 130 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Automatic 3-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |