Ford LTD Crown Victoria/Country Squire Wagon Panther (1983–1987)
Ford LTD Crown Victoria/Country Squire Wagon ford ltd crown victoria sedan 5.0l v8
Panther (1983–1987), 1983–1987. Gasoline · 5.0 L · 140 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive.
Panther (1983–1987)
1983 - 1987
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.0 L
Horsepower
140
Torque
250 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2753 mm
Dimensions
5469 × 1981 × 1422 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 22.0 / 18.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Full-size car |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5469 mm |
|---|---|
| Width | 1981 mm |
| Height | 1422 mm |
| Wheelbase | 2753 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 19.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 140 hp |
| Torque | 250 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Carburetor |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 22.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |