Ford Focus C346 (2011–2014)
Ford Focus focus st hatchback 2.0l ecoboost
C346 (2011–2014), 2013–2014. Gasoline · 2.0 L · 252 hp · 6-speed manual · Front-wheel drive. 0–60 mph in 6.3 s and top speed 154 mph.
C346 (2011–2014)
2013 - 2014
19
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
252
Torque
270 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
6.3 s
Top speed
154 mph
Curb weight
3240 lbs
Wheelbase
2649 mm
Dimensions
4361 × 1824 × 1483 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
23.0 / 32.0 / 26.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4361 mm |
|---|---|
| Width | 1824 mm |
| Height | 1483 mm |
| Wheelbase | 2649 mm |
| Front track | 61 mm |
| Rear track | 60 mm |
| Wheel size | 235/40R18 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 12.4 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3240 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 252 hp |
| Torque | 270 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 154 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.3 s |
| Fuel economy city | 23.0 mpg |
| Fuel economy highway | 32.0 mpg |
| Fuel economy combined | 26.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent control blade |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |