Ford Focus C346 (2011–2014)
Ford Focus focus sel sedan 2.0l
C346 (2011–2014), 2012–2014. Gasoline · 2.0 L · 160 hp · 5-speed manual · Front-wheel drive. 0–60 mph in 8.7 s and top speed 120 mph.
C346 (2011–2014)
2012 - 2014
19
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
160
Torque
146 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
8.7 s
Top speed
120 mph
Curb weight
2910 lbs
Wheelbase
2649 mm
Dimensions
4534 × 1824 × 1466 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
26.0 / 36.0 / 30.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4534 mm |
|---|---|
| Width | 1824 mm |
| Height | 1466 mm |
| Wheelbase | 2649 mm |
| Front track | 61 mm |
| Rear track | 60 mm |
| Wheel size | 195/65R15 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 13 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 12.4 gal |
| Curb weight | 2910 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 160 hp |
| Torque | 146 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 120 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 8.7 s |
| Fuel economy city | 26.0 mpg |
| Fuel economy highway | 36.0 mpg |
| Fuel economy combined | 30.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent control blade |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |