Ford Focus C346 (2011–2014)
Ford Focus focus electric hatchback
C346 (2011–2014), 2012–2014. Electric · 1-speed direct-drive automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 10.0 s and top speed 84 mph.
C346 (2011–2014)
2012 - 2014
19
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Electric
Transmission
1-speed direct-drive automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
10.0 s
Top speed
84 mph
Curb weight
3615 lbs
Wheelbase
2649 mm
Dimensions
4359 × 1824 × 1483 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 105.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4359 mm |
|---|---|
| Width | 1824 mm |
| Height | 1483 mm |
| Wheelbase | 2649 mm |
| Front track | 61 mm |
| Rear track | 60 mm |
| Wheel size | 225/50R17 |
Volume and weight
| Curb weight | 3615 lbs |
|---|
Engine
| Engine type | Electric |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Electric motor | AC synchronous motor |
| Electric horsepower | 143 hp |
| Electric torque | 184 lb-ft |
| System horsepower | 143 hp |
| System torque | 184 lb-ft |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery gross capacity | 23.0 kWh |
| Battery net capacity | 19.0 kWh |
| Battery voltage | 330 V |
| AC charge power | 6.6 kW |
| DC charge power | 50.0 kW |
| Charge time 120V | 20.0 h |
| Charge time 240V | 4.0 h |
| Charge setup 240V | 240V charging |
| Electric range | 76 mi |
| Electricity consumption city | 110.0 |
| Electricity consumption highway | 99.0 |
| Electricity consumption combined | 105.0 |
Transmission
| Transmission | 1-speed direct-drive automatic |
|---|---|
| Gears | 1 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 84 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 10.0 s |
| Fuel economy combined | 105.0 mpg |
| Fuel type | Electricity |