Ford Focus C346 (2011–2014)
Ford Focus focus fwd ffv
C346 (2011–2014), 2012–2017. SIDI; FFV · 2.0 L · 160 hp · Automatic (AM6) · Front-Wheel Drive.
C346 (2011–2014)
2012 - 2017
19
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
SIDI; FFV
Engine volume
2.0 L
Horsepower
160
Transmission
Automatic (AM6)
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2649 mm
Dimensions
4534 × 1824 × 1466 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Compact Cars |
|---|
Dimensions
| Length | 4534 mm |
|---|---|
| Width | 1824 mm |
| Height | 1466 mm |
| Wheelbase | 2649 mm |
Engine
| Engine volume | 2.0 L |
|---|---|
| Horsepower | 160 hp |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Automatic (AM6) |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Gasoline or E85 |
|---|