Ford Focus C346 (2011–2014)
Ford Focus focus fwd
C346 (2011–2014), 2013–2015. SIDI · 2.0 L · 160 hp · Automatic (S6) · Front-Wheel Drive.
C346 (2011–2014)
2013 - 2015
19
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
SIDI
Engine volume
2.0 L
Horsepower
160
Transmission
Automatic (S6)
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2649 mm
Dimensions
4534 × 1824 × 1466 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Compact Cars |
|---|
Dimensions
| Length | 4534 mm |
|---|---|
| Width | 1824 mm |
| Height | 1466 mm |
| Wheelbase | 2649 mm |
Engine
| Engine volume | 2.0 L |
|---|---|
| Horsepower | 160 hp |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Automatic (S6) |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular |
|---|