Ford Focus C346 (2011–2014)
Ford Focus focus electric
C346 (2011–2014), 2012–2012. Automatic (variable gear ratios) · Front-Wheel Drive.
C346 (2011–2014)
2012 - 2012
19
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Transmission
Automatic (variable gear ratios)
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2649 mm
Dimensions
4359 × 1824 × 1483 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Compact Cars |
|---|---|
| Seats | 5 |
Dimensions
| Length | 4359 mm |
|---|---|
| Width | 1824 mm |
| Height | 1483 mm |
| Wheelbase | 2649 mm |
Engine
| Electric motor | AC synchronous motor |
|---|---|
| Electric horsepower | 143 hp |
| Electric torque | 184 lb-ft |
| Electric range | 76 mi |
Transmission
| Transmission | Automatic (variable gear ratios) |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Electricity |
|---|