Ford Escort CW27 (1998–2003)
Ford Escort escort zx2
CW27 (1998–2003), 1998–2003. Gasoline · 2.0 L · 130 hp · 5-speed manual · Front-Wheel Drive. 0–60 mph in 8.7 s and top speed 118 mph.
CW27 (1998–2003)
1998 - 2003
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
130
Torque
127 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Front-Wheel Drive
0–60 mph
8.7 s
Top speed
118 mph
Curb weight
2 lbs
Wheelbase
2499 mm
Dimensions
4437 × 1722 × 1364 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
23.0 / 31.0 / 26.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Passenger Car |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4437 mm |
|---|---|
| Width | 1722 mm |
| Height | 1364 mm |
| Wheelbase | 2499 mm |
| Front track | 58 mm |
| Rear track | 58 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 12.7 gal |
|---|---|
| Curb weight | 2 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Horsepower | 130 hp |
| Torque | 127 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 118 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 8.7 s |
| Fuel economy city | 23.0 mpg |
| Fuel economy highway | 31.0 mpg |
| Fuel economy combined | 26.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |