Ford Escape C170 (2001–2012)
Ford Escape escape hybrid 4wd
C170 (2001–2012), 2009–2011. 2.5 L · Automatic (variable gear ratios) · 4-Wheel or All-Wheel Drive.
C170 (2001–2012)
2009 - 2011
20
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine volume
2.5 L
Transmission
Automatic (variable gear ratios)
Drive
4-Wheel or All-Wheel Drive
Wheelbase
2619 mm
Dimensions
4442 × 1781 × 1745 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Sport Utility Vehicle - 4WD |
|---|
Dimensions
| Length | 4442 mm |
|---|---|
| Width | 1781 mm |
| Height | 1745 mm |
| Wheelbase | 2619 mm |
Engine
| Engine volume | 2.5 L |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Automatic (variable gear ratios) |
|---|---|
| Drive | 4-Wheel or All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular |
|---|