Ford Escape C170 (2001–2012)
Ford Escape escape fwd ffv
C170 (2001–2012), 2010–2012. FFV · 3.0 L · Automatic 6-spd · Front-Wheel Drive.
C170 (2001–2012)
2010 - 2012
20
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
FFV
Engine volume
3.0 L
Transmission
Automatic 6-spd
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2619 mm
Dimensions
4442 × 1781 × 1745 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Sport Utility Vehicle - 2WD |
|---|
Dimensions
| Length | 4442 mm |
|---|---|
| Width | 1781 mm |
| Height | 1745 mm |
| Wheelbase | 2619 mm |
Engine
| Engine volume | 3.0 L |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | Automatic 6-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Gasoline or E85 |
|---|