Ford E150 Wagon E-Series / Econoline Wagon (1975–2007)
Ford E150 Wagon ford e-150 wagon 5.4l v8 4-speed automatic
E-Series / Econoline Wagon (1975–2007), 1997–2007. Gasoline · 5.4 L · 235 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive.
E-Series / Econoline Wagon (1975–2007)
1997 - 2007
11
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.4 L
Horsepower
235
Torque
335 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3150 mm
Dimensions
5507 × 2027 × 2083 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Passenger van |
| Doors | 3 |
| Seats | 8 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5507 mm |
|---|---|
| Width | 2027 mm |
| Height | 2083 mm |
| Wheelbase | 3150 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 35.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.4 L |
| Horsepower | 235 hp |
| Torque | 335 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Electronic fuel injection |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front brakes | Disc |
|---|---|
| Rear brakes | Drum |