Ford Aerostar Van First generation facelift (1990–1997)
Ford Aerostar Van 4.0l v6 4-speed automatic
First generation facelift (1990–1997), 1990–1997. Gasoline · 4.0 L · 160 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive.
First generation facelift (1990–1997)
1990 - 1997
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.0 L
Horsepower
160
Torque
220 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
3023 mm
Dimensions
4826 × 1829 × 1702 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Minivan |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4826 mm |
|---|---|
| Width | 1829 mm |
| Height | 1702 mm |
| Wheelbase | 3023 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 160 hp |
| Torque | 220 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Electronic fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |