Ford Aerostar Van First generation (1986–1989)
Ford Aerostar Van ford aerostar van 3.0l automatic
First generation (1986–1989), 1986–1989. Gasoline · 3.0 L · 145 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive.
First generation (1986–1989)
1986 - 1989
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
145
Torque
170 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3023 mm
Dimensions
4826 × 1829 × 1753 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Minivan |
| Doors | 3 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4826 mm |
|---|---|
| Width | 1829 mm |
| Height | 1753 mm |
| Wheelbase | 3023 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 21.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Horsepower | 145 hp |
| Torque | 170 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |