Dodge Ram 2500 Pickup DR facelift (1998–2002)
Dodge Ram 2500 Pickup ram 2500 regular cab 8-ft 4wd 5.9l v8 automatic
DR facelift (1998–2002), 1998–2002. Gasoline · 5.9 L · 245 hp · 4-speed automatic · Four-wheel drive. 0–60 mph in 10.9 s.
DR facelift (1998–2002)
1998 - 2002
25
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.9 L
Horsepower
245
Torque
335 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
10.9 s
Wheelbase
3421 mm
Dimensions
5695 × 2017 × 1880 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
10.0 / 14.0 / 12.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5695 mm |
|---|---|
| Width | 2017 mm |
| Height | 1880 mm |
| Wheelbase | 3421 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 35.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.9 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 245 hp |
| Torque | 335 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 10.9 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 10.0 mpg |
| Fuel economy highway | 14.0 mpg |
| Fuel economy combined | 12.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |