Dodge Ram 2500 Pickup DR facelift (1998–2002)
Dodge Ram 2500 Pickup ram 2500 quad cab 8-ft 4wd 5.9l cummins diesel automatic
DR facelift (1998–2002), 1998–2002. Diesel · 5.9 L · 215 hp · 4-speed automatic · Four-wheel drive. 0–60 mph in 12.2 s.
DR facelift (1998–2002)
1998 - 2002
25
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Diesel
Engine volume
5.9 L
Horsepower
215
Torque
440 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
12.2 s
Wheelbase
4077 mm
Dimensions
6360 × 2017 × 1880 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 19.0 / 16.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 6360 mm |
|---|---|
| Width | 2017 mm |
| Height | 1880 mm |
| Wheelbase | 4077 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 35.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.9 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 215 hp |
| Torque | 440 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 12.2 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Diesel |
Suspension and brakes
| Front suspension | Short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |