Dodge Diplomat M-body (1977–1979)
Dodge Diplomat dodge diplomat 5.2l v8
M-body (1977–1979), 1977–1979. Gasoline · 5.2 L · 140 hp · 3-speed automatic · Rear-wheel drive.
M-body (1977–1979)
1977 - 1979
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.2 L
Horsepower
140
Torque
245 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2863 mm
Dimensions
5329 × 1930 × 1372 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Mid-size car |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5329 mm |
|---|---|
| Width | 1930 mm |
| Height | 1372 mm |
| Wheelbase | 2863 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.2 L |
| Horsepower | 140 hp |
| Torque | 245 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Carburetor |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle, leaf springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |