Chevrolet Suburban GMT400 (1992–2006)
Chevrolet Suburban x3
GMT400 (1992–2006), 2004–2004. Gasoline · 2.5 L · 184 hp · 5-speed automatic · 4-Wheel or All-Wheel Drive.
GMT400 (1992–2006)
2004 - 2004
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
184
Transmission
5-speed automatic
Drive
4-Wheel or All-Wheel Drive
Wheelbase
2718 mm
Dimensions
4524 × 1816 × 1651 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Sport Utility Vehicle - 4WD |
|---|
Dimensions
| Length | 4524 mm |
|---|---|
| Width | 1816 mm |
| Height | 1651 mm |
| Wheelbase | 2718 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.5 L |
| Horsepower | 184 hp |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 5-speed automatic |
|---|---|
| Drive | 4-Wheel or All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
|---|