Chevrolet Suburban GMT400 (1992–2006)
Chevrolet Suburban suburban 1500 awd
GMT400 (1992–2006), 2006–2006. Gasoline · 6.0 L · 335 hp · 4-speed automatic · 4-Wheel or All-Wheel Drive.
GMT400 (1992–2006)
2006 - 2006
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.0 L
Horsepower
335
Transmission
4-speed automatic
Drive
4-Wheel or All-Wheel Drive
Wheelbase
3302 mm
Dimensions
5570 × 2002 × 1941 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Sport Utility Vehicle - 4WD |
|---|
Dimensions
| Length | 5570 mm |
|---|---|
| Width | 2002 mm |
| Height | 1941 mm |
| Wheelbase | 3302 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 6.0 L |
| Horsepower | 335 hp |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | 4-Wheel or All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|