Chevrolet Suburban GMT400 (1992–2006)
Chevrolet Suburban suburban 1500 4wd
GMT400 (1992–2006), 1992–1997. Gasoline · 5.7 L · 210 hp · 4-speed automatic · 4-Wheel or All-Wheel Drive.
GMT400 (1992–2006)
1992 - 1997
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.7 L
Horsepower
210
Transmission
4-speed automatic
Drive
4-Wheel or All-Wheel Drive
Wheelbase
3340 mm
Dimensions
5575 × 1951 × 1923 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Special Purpose Vehicles |
|---|
Dimensions
| Length | 5575 mm |
|---|---|
| Width | 1951 mm |
| Height | 1923 mm |
| Wheelbase | 3340 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.7 L |
| Horsepower | 210 hp |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | 4-Wheel or All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|