Chevrolet Sonic T300 (2013–2016)
Chevrolet Sonic chevrolet sonic rs 1.4l turbo 6-speed manual
T300 (2013–2016), 2013–2016. Gasoline · 1.4 L · 138 hp · 6-speed manual · Front-wheel drive. 0–60 mph in 8.3 s and top speed 124 mph.
T300 (2013–2016)
2013 - 2016
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.4 L
Horsepower
138
Torque
148 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
8.3 s
Top speed
124 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2525 mm
Dimensions
4039 × 1735 × 1516 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
27.0 / 34.0 / 30.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Subcompact car |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4039 mm |
|---|---|
| Width | 1735 mm |
| Height | 1516 mm |
| Wheelbase | 2525 mm |
| Front track | 58 mm |
| Rear track | 59 mm |
| Wheel size | 205/50R17 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 19 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 48 L |
| Fuel tank capacity | 12.2 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.4 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 138 hp |
| Torque | 148 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 124 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 8.3 s |
| Fuel economy standard | 30 mpg combined |
| Fuel economy city | 27.0 mpg |
| Fuel economy highway | 34.0 mpg |
| Fuel economy combined | 30.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | torsion beam |
| Front brakes | ventilated disc |
| Rear brakes | disc |