Chevrolet Nova X-body (1968–1974)
Chevrolet Nova nova 250
X-body (1968–1974), 1974–1974. Gasoline · 4.1 L · 100 hp · 3-speed manual · Rear-wheel drive.
X-body (1968–1974)
1974 - 1974
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.1 L
Horsepower
100
Torque
175 lb-ft
Transmission
3-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2819 mm
Dimensions
4648 × 1839 × 1321 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4648 mm |
|---|---|
| Width | 1839 mm |
| Height | 1321 mm |
| Wheelbase | 2819 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.1 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 100 hp |
| Torque | 175 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed manual |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent coil springs |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf springs |
| Front brakes | Drum |
| Rear brakes | Drum |