Chevrolet Impala W-body (2006–2011)
Chevrolet Impala impala
W-body (2006–2011), 2006–2011. Gasoline · 5.3 L · 303 hp · 4-speed automatic · Front-wheel drive.
W-body (2006–2011)
2006 - 2011
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.3 L
Horsepower
303
Torque
323 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
Curb weight
3700 lbs
Wheelbase
2807 mm
Dimensions
5090 × 1852 × 1491 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 24.0 / 19.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Large Cars |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5090 mm |
|---|---|
| Width | 1852 mm |
| Height | 1491 mm |
| Wheelbase | 2807 mm |
| Wheel size | P225/60R16 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 19 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 17.0 gal |
| Curb weight | 3700 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.3 L |
| Horsepower | 303 hp |
| Torque | 323 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |