Chevrolet Impala W-body (2006–2011)
Chevrolet Impala ls
W-body (2006–2011), 2010–2010. Gasoline · 3.5 L · 211 hp · 4-speed automatic · Front-wheel drive.
W-body (2006–2011)
2010 - 2010
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.5 L
Horsepower
211
Torque
214 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
Curb weight
3550 lbs
Wheelbase
2807 mm
Dimensions
5090 × 1852 × 1491 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 29.0 / 22.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Large Cars |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5090 mm |
|---|---|
| Width | 1852 mm |
| Height | 1491 mm |
| Wheelbase | 2807 mm |
| Wheel size | P225/60R16 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 19 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 17.0 gal |
| Curb weight | 3550 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.5 L |
| Horsepower | 211 hp |
| Torque | 214 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 29.0 mpg |
| Fuel economy combined | 22.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |