Chevrolet Impala/Caprice GM B-body (1991–1993)
Chevrolet Impala/Caprice chevrolet caprice classic sedan 5.7l v8
GM B-body (1991–1993), 1991–1993. Gasoline · 5.7 L · 180 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive.
GM B-body (1991–1993)
1991 - 1993
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.7 L
Horsepower
180
Torque
300 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Curb weight
4100 lbs
Wheelbase
2944 mm
Dimensions
5438 × 1956 × 1440 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 25.0 / 19.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Large car |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5438 mm |
|---|---|
| Width | 1956 mm |
| Height | 1440 mm |
| Wheelbase | 2944 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 23.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4100 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.7 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 180 hp |
| Torque | 300 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Electronic fuel injection |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 25.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |