Chevrolet Impala/Caprice GM B-body (1991–1993)
Chevrolet Impala/Caprice chevrolet caprice classic sedan 4.3l v8
GM B-body (1991–1993), 1991–1993. Gasoline · 4.3 L · 170 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive.
GM B-body (1991–1993)
1991 - 1993
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.3 L
Horsepower
170
Torque
235 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Curb weight
3900 lbs
Wheelbase
2944 mm
Dimensions
5438 × 1956 × 1440 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 25.0 / 20.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Large car |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5438 mm |
|---|---|
| Width | 1956 mm |
| Height | 1440 mm |
| Wheelbase | 2944 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 23.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3900 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.3 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 170 hp |
| Torque | 235 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Electronic fuel injection |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 25.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |