Chevrolet Express Cargo GMT610 (2003–2007)
Chevrolet Express Cargo 2500 swb bi-fuel
GMT610 (2003–2007), 2004–2004. Flexible fuel · 6.0 L · 300 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive.
GMT610 (2003–2007)
2004 - 2004
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Flexible fuel
Engine volume
6.0 L
Horsepower
300
Torque
360 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3429 mm
Dimensions
5692 × 2012 × 2154 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Cargo van |
| Doors | 4 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5692 mm |
|---|---|
| Width | 2012 mm |
| Height | 2154 mm |
| Wheelbase | 3429 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 31.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Flexible fuel |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 6.0 L |
| Horsepower | 300 hp |
| Torque | 360 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Sequential MPI |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Gasoline or natural gas |
|---|