Chevrolet Cruze D2LC (2017–2019)
Chevrolet Cruze cruze
D2LC (2017–2019), 2019–2019. Gasoline · 1.4 L · 153 hp · CVT · Front-Wheel Drive.
D2LC (2017–2019)
2019 - 2019
11
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.4 L
Horsepower
153
Torque
177 lb-ft
Transmission
CVT
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2700 mm
Dimensions
4666 × 1791 × 1458 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
30.0 / 33.0 / 33.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact Cars |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4666 mm |
|---|---|
| Width | 1791 mm |
| Height | 1458 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.4 L |
| Horsepower | 153 hp |
| Torque | 177 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | CVT |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 30.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 33.0 mpg |
| Fuel economy combined | 33.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Compound crank rear axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |