Chevrolet Corvette C1 (1953–1962)
Chevrolet Corvette chevrolet corvette 4.6 250 hp
C1 (1953–1962), 1958–1958. Gasoline · 4.6 L · 250 hp · 3-speed manual · Rear-wheel drive.
C1 (1953–1962)
1958 - 1958
13
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.6 L
Horsepower
250
Torque
290 lb-ft
Transmission
3-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2591 mm
Dimensions
4501 × 1849 × 1295 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4501 mm |
|---|---|
| Width | 1849 mm |
| Height | 1295 mm |
| Wheelbase | 2591 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.6 L |
| Horsepower | 250 hp |
| Torque | 290 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 3-speed manual |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Drum |
| Rear brakes | Drum |