Chevrolet Corvette C1 (1953–1962)
Chevrolet Corvette chevrolet corvette 4.3 210 hp
C1 (1953–1962), 1956–1956. Gasoline · 4.3 L · 210 hp · 2-speed automatic · Rear-wheel drive.
C1 (1953–1962)
1956 - 1956
13
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.3 L
Horsepower
210
Torque
255 lb-ft
Transmission
2-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2591 mm
Dimensions
4501 × 1849 × 1295 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4501 mm |
|---|---|
| Width | 1849 mm |
| Height | 1295 mm |
| Wheelbase | 2591 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.3 L |
| Horsepower | 210 hp |
| Torque | 255 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 2-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 2 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Drum |
| Rear brakes | Drum |