Chevrolet Silverado 1500 T1XX (2019–2021)
Chevrolet Silverado 1500 custom crew cab short box
T1XX (2019–2021), 2021–2021. Gasoline · 2.7 L · 310 hp · 8-speed automatic · Rear-wheel drive.
T1XX (2019–2021)
2021 - 2021
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.7 L
Horsepower
310
Torque
348 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3744 mm
Dimensions
5885 × 2062 × 1920 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
20.0 / 23.0 / 21.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5885 mm |
|---|---|
| Width | 2062 mm |
| Height | 1920 mm |
| Wheelbase | 3744 mm |
| Wheel size | 255/70R17 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 24.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.7 L |
| Horsepower | 310 hp |
| Torque | 348 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 20.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent front suspension |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle rear suspension |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |