Chevrolet Avalanche GMT800 (2002–2006)
Chevrolet Avalanche colorado 4wd
GMT800 (2002–2006), 2006–2006. Gasoline · 3.5 L · 220 hp · 5-speed manual · 4-Wheel or All-Wheel Drive.
GMT800 (2002–2006)
2006 - 2006
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.5 L
Horsepower
220
Torque
225 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
4-Wheel or All-Wheel Drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
3200 mm
Dimensions
5273 × 1742 × 1725 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 23.0 / 19.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5273 mm |
|---|---|
| Width | 1742 mm |
| Height | 1725 mm |
| Wheelbase | 3200 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Wheel size | 15 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 19.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.5 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 220 hp |
| Torque | 225 lb-ft |
| Cylinders | 5 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | 4-Wheel or All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |