Chevrolet Avalanche GMT800 (2002–2006)
Chevrolet Avalanche avalanche 1500 awd
GMT800 (2002–2006), 2003–2004. Gasoline · 5.3 L · 285 hp · 4-speed automatic · 4-Wheel or All-Wheel Drive.
GMT800 (2002–2006)
2003 - 2004
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.3 L
Horsepower
285
Torque
325 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
4-Wheel or All-Wheel Drive
Curb weight
6 lbs
Wheelbase
3302 mm
Dimensions
5631 × 2027 × 1946 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
13.0 / 17.0 / 14.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5631 mm |
|---|---|
| Width | 2027 mm |
| Height | 1946 mm |
| Wheelbase | 3302 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 67 mm |
| Rear track | 67 mm |
| Wheel size | 16 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 31.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 6 lbs |
| Gross weight | 7 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.3 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 285 hp |
| Torque | 325 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential fuel injection |
| Compression ratio | 9.5 |
| Bore and stroke | 96.0 mm x 92.0 mm |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | 4-Wheel or All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 13.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 17.0 mpg |
| Fuel economy combined | 14.0 mpg |
| Fuel type | Gasoline or E85 |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |