BMW X5 E53 (2000–2006)
BMW X5 x5 4.4i
E53 (2000–2006), 2000–2003. Gasoline · 4.4 L · 282 hp · 5-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 7.5 s and top speed 130 mph.
E53 (2000–2006)
2000 - 2003
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.4 L
Horsepower
282
Torque
324 lb-ft
Transmission
5-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
7.5 s
Top speed
130 mph
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
2819 mm
Dimensions
4666 × 1872 × 1720 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
13.0 / 17.0 / 15.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4666 mm |
|---|---|
| Width | 1872 mm |
| Height | 1720 mm |
| Wheelbase | 2819 mm |
| Front track | 61 mm |
| Rear track | 61 mm |
| Wheel size | 255/55R18 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 16 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 54 L |
| Fuel tank capacity | 24.6 gal |
| Curb weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.4 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 282 hp |
| Torque | 324 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 10 |
| Engine code | M62B44 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 7.5 s |
| Fuel economy city | 13.0 mpg |
| Fuel economy highway | 17.0 mpg |
| Fuel economy combined | 15.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |