BMW X2 F39 (2018–2023)
BMW X2 x2 xdrive28i
F39 (2018–2023), 2018–2023. Gasoline · 2.0 L · 228 hp · Automatic (S8) · All-Wheel Drive. 0–60 mph in 6.3 s and top speed 130 mph.
F39 (2018–2023)
2018 - 2023
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
228
Torque
258 lb-ft
Transmission
Automatic (S8)
Drive
All-Wheel Drive
0–60 mph
6.3 s
Top speed
130 mph
Curb weight
3627 lbs
Wheelbase
2670 mm
Dimensions
4374 × 1824 × 1527 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
24.0 / 31.0 / 27.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4374 mm |
|---|---|
| Width | 1824 mm |
| Height | 1527 mm |
| Wheelbase | 2670 mm |
| Clearance | 7 mm |
| Front track | 61 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 225/50R18 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 22 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 50 L |
| Fuel tank capacity | 16.1 gal |
| Curb weight | 3627 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 228 hp |
| Torque | 258 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | Automatic (S8) |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.3 s |
| Fuel economy city | 24.0 mpg |
| Fuel economy highway | 31.0 mpg |
| Fuel economy combined | 27.0 mpg |
| Fuel type | Premium |
Suspension and brakes
| Front suspension | MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |