BMW 8 Series E31 facelift (1991–1993)
BMW 8 Series 850ci
E31 facelift (1991–1993), 1993–1993. Gasoline · 5.0 L · 296 hp · Manual 6-spd · Rear-Wheel Drive. 0–60 mph in 6.8 s and top speed 155 mph.
E31 facelift (1991–1993)
1993 - 1993
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.0 L
Horsepower
296
Torque
332 lb-ft
Transmission
Manual 6-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
0–60 mph
6.8 s
Top speed
155 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2619 mm
Dimensions
4729 × 1854 × 1341 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
11.0 / 17.0 / 13.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4729 mm |
|---|---|
| Width | 1854 mm |
| Height | 1341 mm |
| Wheelbase | 2619 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 22.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.0 L |
| Horsepower | 296 hp |
| Torque | 332 lb-ft |
| Cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | Manual 6-spd |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.8 s |
| Fuel economy city | 11.0 mpg |
| Fuel economy highway | 17.0 mpg |
| Fuel economy combined | 13.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |