BMW 7 Series E65/E66 (2002–2005)
BMW 7 Series 745i
E65/E66 (2002–2005), 2002–2003. Gasoline · 4.4 L · 325 hp · Automatic 6-spd · Rear-Wheel Drive. 0–60 mph in 6.3 s and top speed 155 mph.
E65/E66 (2002–2005)
2002 - 2003
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.4 L
Horsepower
325
Torque
330 lb-ft
Transmission
Automatic 6-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
0–60 mph
6.3 s
Top speed
155 mph
Curb weight
4300 lbs
Wheelbase
2990 mm
Dimensions
5052 × 1902 × 1491 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 23.0 / 19.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Large Car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 5052 mm |
|---|---|
| Width | 1902 mm |
| Height | 1491 mm |
| Wheelbase | 2990 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 63 mm |
| Wheel size | 225/60R17 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 18 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 18 L |
| Fuel tank capacity | 23.8 gal |
| Curb weight | 4300 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.4 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 325 hp |
| Torque | 330 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Compression ratio | 10 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | Automatic 6-spd |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.3 s |
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |