BMW 7 Series E38 (1995–1998)
BMW 7 Series 740il
E38 (1995–1998), 1996–2001. Gasoline · 4.4 L · 282 hp · Automatic 5-spd · Rear-Wheel Drive.
E38 (1995–1998)
1996 - 2001
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.4 L
Horsepower
282
Transmission
Automatic 5-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
2913 mm
Dimensions
4986 × 1902 × 1445 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Large Cars |
|---|
Dimensions
| Length | 4986 mm |
|---|---|
| Width | 1902 mm |
| Height | 1445 mm |
| Wheelbase | 2913 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.4 L |
| Horsepower | 282 hp |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | Automatic 5-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
|---|