BMW 5 Series G30/G31/G38 (2017–2020)
BMW 5 Series 540i
G30/G31/G38 (2017–2020), 2017–2021. Gasoline · 3.0 L · 335 hp · 8-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 4.9 s and top speed 155 mph.
G30/G31/G38 (2017–2020)
2017 - 2021
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
335
Torque
332 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
4.9 s
Top speed
155 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2974 mm
Dimensions
4943 × 1867 × 1478 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
25.0 / 33.0 / 27.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Passenger car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4943 mm |
|---|---|
| Width | 1867 mm |
| Height | 1478 mm |
| Wheelbase | 2974 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 64 mm |
| Wheel size | 245/45R18 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 335 hp |
| Torque | 332 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.9 s |
| Fuel economy city | 25.0 mpg |
| Fuel economy highway | 33.0 mpg |
| Fuel economy combined | 27.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |