BMW 5 Series E60/E61 (2004–2007)
BMW 5 Series 530xi
E60/E61 (2004–2007), 2006–2007. Gasoline · 3.0 L · 255 hp · 6-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 6.4 s and top speed 155 mph.
E60/E61 (2004–2007)
2006 - 2007
12
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
255
Torque
220 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
6.4 s
Top speed
155 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2888 mm
Dimensions
4854 × 1847 × 1468 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 26.0 / 21.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Sedan |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4854 mm |
|---|---|
| Width | 1847 mm |
| Height | 1468 mm |
| Wheelbase | 2888 mm |
| Wheel size | 225/50R17 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Horsepower | 255 hp |
| Torque | 220 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.4 s |
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 26.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |