BMW 5 Series E39 (1997–2003)
BMW 5 Series 540i
E39 (1997–2003), 2001–2003. Gasoline · 4.4 L · 282 hp · 5-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 6.2 s and top speed 155 mph.
E39 (1997–2003)
2001 - 2003
12
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.4 L
Horsepower
282
Torque
324 lb-ft
Transmission
5-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
6.2 s
Top speed
155 mph
Curb weight
3825 lbs
Wheelbase
2830 mm
Dimensions
4775 × 1801 × 1435 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 23.0 / 19.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Luxury midsize car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4775 mm |
|---|---|
| Width | 1801 mm |
| Height | 1435 mm |
| Wheelbase | 2830 mm |
| Front track | 59 mm |
| Rear track | 60 mm |
| Wheel size | 17-inch wheels |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3825 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.4 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 282 hp |
| Torque | 324 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Engine code | M62TU |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.2 s |
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |