BMW 5 Series E39 (1997–2003)
BMW 5 Series 528i touring
E39 (1997–2003), 1999–1999. Gasoline · 2.8 L · 190 hp · 5-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 7.7 s and top speed 140 mph.
E39 (1997–2003)
1999 - 1999
12
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.8 L
Horsepower
190
Torque
206 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
7.7 s
Top speed
140 mph
Curb weight
3620 lbs
Wheelbase
2830 mm
Dimensions
4775 × 1801 × 1435 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
20.0 / 28.0 / 23.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Luxury station wagon |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4775 mm |
|---|---|
| Width | 1801 mm |
| Height | 1435 mm |
| Wheelbase | 2830 mm |
| Front track | 59 mm |
| Rear track | 60 mm |
| Wheel size | 16-inch wheels |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3620 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.8 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 190 hp |
| Torque | 206 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Engine code | M52 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 140 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 7.7 s |
| Fuel economy city | 20.0 mpg |
| Fuel economy highway | 28.0 mpg |
| Fuel economy combined | 23.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |