BMW 5 Series E28 (1984–1988)
BMW 5 Series 5 series
E28 (1984–1988), 1984–1984. Gasoline · 3.2 L · 176 hp · Automatic 4-spd · Rear-Wheel Drive.
E28 (1984–1988)
1984 - 1984
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.2 L
Horsepower
176
Torque
177 lb-ft
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2616 mm
Dimensions
4641 × 1725 × 1420 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 18.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Sedan |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4641 mm |
|---|---|
| Width | 1725 mm |
| Height | 1420 mm |
| Wheelbase | 2616 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.2 L |
| Horsepower | 176 hp |
| Torque | 177 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Bosch L-Jetronic fuel injection |
| Compression ratio | 9.3 |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
|---|---|
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent semi-trailing arm |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |