BMW 5 Series E28 (1984–1988)
BMW 5 Series 5 series
E28 (1984–1988), 1985–1986. Diesel · 2.4 L · 115 hp · Automatic 4-spd · Rear-Wheel Drive.
E28 (1984–1988)
1985 - 1986
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Diesel
Engine volume
2.4 L
Horsepower
115
Torque
155 lb-ft
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2616 mm
Dimensions
4641 × 1725 × 1420 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 24.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Sedan |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4641 mm |
|---|---|
| Width | 1725 mm |
| Height | 1420 mm |
| Wheelbase | 2616 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.4 L |
| Horsepower | 115 hp |
| Torque | 155 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Bosch mechanical fuel injection |
| Compression ratio | 21 |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy combined | 24.0 mpg |
|---|---|
| Fuel type | Diesel |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent semi-trailing arm |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |