BMW 3 Series E30 (1984–1991)
BMW 3 Series 600 convertible
E30 (1984–1991), 1985–1985. Gasoline · 2.2 L · 182 hp · Automatic 3-spd · Front-Wheel Drive.
E30 (1984–1991)
1985 - 1985
19
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.2 L
Horsepower
182
Transmission
Automatic 3-spd
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2570 mm
Dimensions
4285 × 1646 × 1369 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 23.0 / 19.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Passenger Car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4285 mm |
|---|---|
| Width | 1646 mm |
| Height | 1369 mm |
| Wheelbase | 2570 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.2 L |
| Horsepower | 182 hp |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Automatic 3-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |