BMW 2 Series G42 (2022–present)
BMW 2 Series 230i coupe
G42 (2022–present), 2022–present. Gasoline · 2.0 L · 255 hp · 8-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 5.5 s and top speed 130 mph.
G42 (2022–present)
2022 - present
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
255
Torque
295 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
5.5 s
Top speed
130 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2741 mm
Dimensions
4557 × 1839 × 1400 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
25.0 / 34.0 / 28.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Subcompact car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4557 mm |
|---|---|
| Width | 1839 mm |
| Height | 1400 mm |
| Wheelbase | 2741 mm |
| Front track | 61 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 225/45R18 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 14 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 14 L |
| Fuel tank capacity | 13.7 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 255 hp |
| Torque | 295 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.5 s |
| Fuel economy standard | 28 mpg combined |
| Fuel economy city | 25.0 mpg |
| Fuel economy highway | 34.0 mpg |
| Fuel economy combined | 28.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |