BMW 2 Series F22/F23 (2014–2016)
BMW 2 Series m235i
F22/F23 (2014–2016), 2014–2016. Gasoline · 3.0 L · 320 hp · 6-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 4.8 s and top speed 155 mph.
F22/F23 (2014–2016)
2014 - 2016
11
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
320
Torque
330 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
4.8 s
Top speed
155 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2690 mm
Dimensions
4432 × 1773 × 1417 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
19.0 / 28.0 / 22.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Compact Car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4432 mm |
|---|---|
| Width | 1773 mm |
| Height | 1417 mm |
| Wheelbase | 2690 mm |
| Front track | 60 mm |
| Rear track | 60 mm |
Volume and weight
| Trunk volume min | 14 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 13.7 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 320 hp |
| Torque | 330 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.8 s |
| Fuel economy city | 19.0 mpg |
| Fuel economy highway | 28.0 mpg |
| Fuel economy combined | 22.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |